Our Staff

Teaching Staff

Early Years

Wendy Mason Coordinator & 4 Year Old Kindergarten Teacher Possums
Cherie Izzard 4 Year Old Kindergarten Teacher Koalas
Karen Grant 4 Year Old Kindergarten Assistant Possums
Lee Koole 4 Year Old Kindergarten Assistant Koalas
Naomi Jones 3 Year Old Kinder Teacher for Rosellas and Bluebirds
Sandy 3 Year Old Kindergarten Assistant
Lynda Barendregt Busy Bees Coordinator



Primary School

Di Emery Assistant Principal - Primary
Jan Ormrod Foundation Bilbies and Foundation Cluster Leader
Steph Cummings Foundation Geckos
Kaye Smith Junior Primary Echidnas and JP Cluster Leader
Fiona Murray Junior Primary Bandicoots
Viv Theunissen Junior Primary Wallabies
Rachel Harrison Junior Primary Literacy and Numeracy Teacher
Ali Coffey Middle Primary Blue and MP Cluster Leader
Carly Russ Middle Primary Red
Naomi Campbell Middle Primary Green
Ben Clark Senior Primary Blue, SP Cluster Leader and Primary Assistant Coordinator
Rachel Jaraba Primary and Middle School Indonesian Teacher
Melissa Dykstra Senior Primary Red PS Assistant Coordinator
Michelle Pinxt Senior Primary Green
Sarah Piesse Senior Primary Numeracy Teacher
Jason Brown Primary School Sport Coodinator
Bec Clark Primary School Support
Ange Smit Education Support Teacher



Primary and Secondary

Jacqui Stok Director of Teaching and Learning
Mic Dempsey ICT Coordinator



Middle School

Brad Turner Middle School and Year 9 Coordinator
Chris Bishop MS Drama and Music Teacher
Olivia Dyer MS Art Teacher
Sarah Hayman
Rachel Jaraba Primary and Middle School Indonesian Teacher
Paul Joiner
Ella Livett
Natalie Middlemast
Meredith Opie
Tim Payze
Natalie Peeler
Sharon Rodrigo
Adam Radke
Duc Tran
Yvonne Verhagen
Sharon Witt
Tim Wright



Assistant Principal Secondary

Karissa Esselbrugge Assistant Principal - Secondary



Senior School

Emma Tresidder SS Coordinator
Sarah Hayman
Breana Boutillier
Connie Dekter
Paul Joiner
Dr Roger Fernando VCE Coordinator
Nathan Hunter
Natalie Middlemast
Luke Knoll
Amelia Koole Year 10 Coordinator and Careers/VET Coordinator
Andrew Lim
Marlene Magee
Jenny Park
Sharon Payze
Adam Radke



Sports Staff

Luke Knoll
Jason Brown Primary School Sport Coodinator
Anne-Maree Forbes Secondary Sports Coordinator
Emma Tresidder



Library Staff

Fiona Haynes Library Manager
Marrie Distefano Librarian Teacher
Karen White Library Technician
Cassie Scott Library Assistant



Music Staff

Annora Hummerston Instrumental Coordinator and Instrumental Teacher - Voiceo
Scott Mealy Primary
Tim Wright Secondary
Tim Coghill Instrumental Teacher - Drums
Brett Hook Instrumental Teacher - Guitar and Bass
Rachel Hook Instrumental Teacher - Strings
Peter York Instrumental Teacher - Guitar



Learning Assistants/Welfare

Shirley Gillie Primary School Education Support Coordinator
Jo Miller MS SS Education Support Coordinator
Connie Dekter Senior School Education Support Teacher
Leonie O'Connell Education Support Teacher
Genevive Stephens Education Support Teacher
Susan Tharle Education Support Teacher
Natasha Le Brocq Welfare
Helen Amery Learning Assistant
Joya Baker Learning Assistant
Sam Blood Learning Assistant
Cathy Boyle Learning Assistant
Nicola Hewitt Learning Assistant
Sandy I Learning Assistant
Sandra Jordan Learning Assistant
Marilyn Mangold Learning Assistant
Peter Owen Learning Assistant
Christina Parker Learning Assistant
Beth Smith Learning Assistant
Nikki Thompson Learning Assistant
Kate Weekes Learning Assistant
Jess Williams Learning Assistant
Narelle Wilson Learning Assistant



Other

Heidi Nicolaou First Aid
Melinda Beimers First Aid
Wilma Bouma Lab Tech



Property

Peter Beams Property Maintenance Manager
Steve Bouma Maintenance
Tim White Maintenance
Hannah Rowse Catering